Rozstanie z mężem lub żoną to trudna decyzja, która pociąga za sobą wiele konsekwencji. Rozwód może spowodować problemy finansowe, nieumiejętność pogodzenia pracy zawodowej z wychowaniem dzieci, ale także wzmagać poczucie krzywdy i żalu. Brak umiejętności komunikacji to niestety częsty problem, który jest podstawą kryzysu w wielu związkach. Sposobem na rozwiązanie konfliktów są mediacje rozwodowe. Dlaczego?
Mediacją określa się sposób pomocy prawnej w wypracowaniu przez strony konfliktu wspólnego rozwiązania, który zakończy spór. Cechą wyróżniającą mediacje od innych form rozwiązywania konfliktów jest to, że opierają się na dobrowolności i chęciach do wypracowania satysfakcjonującego rozwiązania. Co więcej, są to poufne rozmowy przeprowadzane w komfortowych warunkach przez mediatora, czyli neutralną osobę z zewnątrz.
Największą zaletą wprowadzenia mediatora jest to, że przez cały proces rozwiązywania konfliktu mediator pozostaje bezstronny i nie narzuca stronom decyzji, a jedynie prowadzi proces, wspierając komunikację i pomagając osiągnąć porozumienie.
Mediacje rozwodowe to szczególny rodzaj mediacji, którzy dotyczy kwestii rodzinnych, małżeńskich i pokoleniowych. Mediacje rozwodowe są wprowadzane w sprawach o rozwód (lub separację) i zwykle przeprowadzane w dwóch przypadkach:
- mediacje rozwodowe przeprowadzane na wniosek stron; zwykle po to, aby skrócić czas trwania procesu sądowego,
- mediacje rozwodowe na podstawie decyzji sądu - mogą być przeprowadzane, ale tylko za zgodą stron.
Mediatorzy to przeszkoleni specjaliści, którzy posiadają wiedzę i umiejętności do prowadzenia różnego rodzaju mediacji, w tym mediacji rozwodowych. Chociaż mediacje rozwodowe mieszczą się w grupie mediacji cywilnych, a konkretnie rodzinnych, to stanowią oddzielną kategorię. Prawo nie określa jednak jasnych kryteriów, jakie powinien spełniać mediator. Przede wszystkim art. 183 kodeksu postępowania cywilnego określa, że:
“§ 1. Mediatorem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych”.
Regulacje znajdują się też w art. 436:
“§ 3. Mediatorami mogą być także kuratorzy sądowi oraz osoby wskazane przez rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne.
§ 4. Jeżeli strony nie uzgodniły osoby mediatora, sąd kieruje je do mediacji prowadzonej przez mediatora, o którym mowa w § 3, albo do stałego mediatora posiadającego wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia mediacji w sprawach rodzinnych.”